Uutiset

Julkaistu 5.8.2026

Sukeltajaliiton uusi toiminnanjohtaja aloittaa tehtävässä

Sukeltajaliiton uusi toiminnanjohtaja Minna Tammesvirta aloitti tehtävään perehtymisen 1.8. Sari Nuotion opastamana. Nykyinen toiminnanjohtaja Sari Nuotio jää tehtävästä eläkkeelle 1.10. alkaen.

Tamperelainen Minna Tammesvirta siirtyi tehtävään Kangasalan kaupungin varhaiskasvatusyksikön apulaisjohtajan toimesta. Tammesvirta on pitkän linjan sukeltaja ja seura-aktiivi kotiseurassaan Tampereen Urheilusukeltajat ry:ssä ja keväällä toimintansa päättäneessä Sukellus-Hossa ry:ssä. Hän on toiminut liiton nuorisopäällikön sijaisena sekä yhden kauden liiton hallituksen jäsenenä.

­Vapaa-aikana Tammesvirta harrastaa luontoretkeilyä koirien kanssa, koiraharrastuslajeja, kuten rally-tokoa ja agilitya, sekä aina houkuteltaessa myös sukeltamista.

‒ On todella hienoa ja poikkeuksellista, että pääsee yhdistämään ammatillisen osaamisen ja henkilökohtaisesti tärkeän, rakkaan harrastuksen. Nyt minulla on tilaisuus päästä kanavoimaan oma intohimo lajiin suoraan Sukeltajaliitossa seurojen ja sukeltajien hyväksi. Tehtävä on minulle merkityksellinen ja uskon, että se myös näkyy työssäni, Minna Tammesvirta sanoo.

­‒ Toivon, että matalan kynnyksen yhteydenpito seurojen, valiokuntien ja hallituksen välillä säilyy vahvana ja että jokainen kokee olonsa turvalliseksi ja tervetulleeksi liiton ja seurojen toimintaan.

Toivotamme Minnan lämpimästi tervetulleeksi töihin!

Ota yhteyttä: minna.tammesvirta@sukeltaja.fi, p. 040 590 7936

 


Julkaistu 27.7.2026

Sukelluskalastuksen SM 2026

Sukelluskalastuksen SM-kilpailut käytiin 24.–25.7. Kiteen Pyhäjärvellä. Tuulinen viikonloppu ja ajankohtaan nähden viileä vesi oli haastava, mutta kilpailut onnistuivat hienosti. Vaikeista olosuhteista huolimatta saalista kertyi, ja mukana oli myös uusia kilpailijoita. Osallistujia oli kaikkiaan 21. Suomen mestaruuden voitti Riku Leikola (Calypso). Hopeaa saavutti Eliel Kilkki (Calypso) ja pronssia Simo Saloniemi (Tampereen Urheilusukeltajat).

Kilpailijat olivat saapuneet Pyhäjärvelle jo alkuviikosta tutustumaan kilpailualueeseen. Samalla he poistivat järvestä kaikkea sinne kuulumatonta, kuten tölkkejä, pulloja ja pohjaan painuneen kalaverkon. Luonnosta huolehtiminen on olennainen osa sukelluskalastuksen arvomaailmaa.


Julkaistu 3.7.2026

Toimisto kesälomalla

Sukeltajaliiton toimisto on suljettuna 6.-26.7. Toivotamme kaikille aurinkoista sukelluskesää!


Julkaistu 1.7.2026

Räpyläuimari Juho Herva kahdesti MM-finaaliin

Räpyläuinnin MM-kilpailut käytiin Incheonissa, Etelä-Koreassa 22.6 - 29.6.2026, ja Suomen värejä edusti Race Club Sveitsin Juho Herva. Herva kilpaili 50, 100 ja 200 metrin BF-lajeissa. Hän ui vakuuttavasti sekä 50 että 100 BF-kilpailuissa MM-finaaliin ja sijoittui molemmilla matkoilla hienosti kuudenneksi.

Ensimmäisen kilpailupäivän 100 m BF-kilpailussa Herva ui aamun alkuerissä ajan 42,42 ja paransi illan finaalissa aikaan 42,25. 50 m BF-kilpailussa hän ui aamun alkuerissä ajan 19,34 ja paransi illan finaalissa aikaan 19,14, sijoittuen niin ikään kuudenneksi. 200 m BF-kilpailussa Herva ui ajan 1.37,00 ja sijoittui kokonaistuloksissa 11. sijalle, jääden finaalin ulkopuolelle.

Räpyläuinnissa kilpailu maailman huipulla on äärimmäisen tiukkaa, ja finaalipaikoista sekä sijoituksista kamppaillaan usein kymmenes- ja sadasosasekuntien eroilla. Kaksi MM-finaalipaikkaa ja kaksi kuudetta sijaa maailman parhaiden räpyläuimareiden joukossa ovat hieno saavutus ja osoitus Juho Hervan määrätietoisesta työstä sekä kilpailukyvystä kansainvälisellä huipputasolla.

Kilpailujen jälkeen Herva totesi MM-kilpailujen tason olleen selvästi kovempi kuin kaksi vuotta sitten Serbiassa järjestetyissä MM-kilpailuissa. Oman suorituksensa hän arvioi jääneen hieman kansainvälisen huipputason vaatimuksista, mutta katse on jo tulevassa.

– Tavoitteena on kehittyä edelleen paremmaksi urheilijaksi ja keskittyä niihin osa-alueisiin, joissa on parannettavaa. Tavoitteellinen harjoittelu jatkuu, hän summaa.

Kaikki tulokset kisasivuilla


Julkaistu 22.6.2026

Räpyläuinnin MM-kilpailut 2026 Etelä-Koreassa

Räpyläuinnin MM-kilpailut 2026 käynnistyvät tänään Etelä-Korean Incheonissa. Suomesta kilpailuun osallistuu Juho Herva ja joukkueenjohtajana toimii Sari Herva.

Juho Herva ui seuraavat matkat:
ke 24.6. 100 m BF-uinti
to 25.6. 200 m BF-uinti
su 28.6. 50 m BF-uinti

Kisasivulla lähtö- ja tuloslistat 

Seuraa suorituksia livenä 


Kaikki uutiset »

Mitä on laitesukelluskokeilu?

Katso lisää videoita