Sve | En | Ru

Tapahtumakalenteri

CMAS Nitrox Diver -kurssi

Aika: 18.5.-1.6.2026
Paikka: Porvoo
Järjestäjä: Urheilusukelluskerho Murena ry, Sportdykarklubben Murena rf
  Kurssin ohjelma
Ilmoittaudu kurssille
 

CMAS Sidemount Diver -kurssi

Aika: 25.5.-30.6.2026
Paikka: Vantaa
Järjestäjä: Unlimited Divers Group Oy
Kuvaus:

CMAS Sidemount Diver ‐kurssin tavoitteena on toimia perusopetuksena avovedessä tapahtuvaan sidemount-sukeltamiseen kaikentasoisille sukeltajille. Kurssin aikana kehitetään ymmärrystä sidemount-sukelluksen ideologiasta ja mahdollisuuksista, sekä kehitetään niitä käytännön taitoja, joita tarvitaan avovedessä tapahtuvien sidemount-sukellusten tekemiseen.

Kurssin harjoitusten aikataulut sovitaan erikseen oppilaiden kanssa.

Ennakkovaatimukset

CMAS Sidemount Diver ‐kurssin osallistujan on oltava vähintään 14 vuotta täyttänyt. Yläikärajaa ei ole. Hänellä on oltava

  • Voimassa oleva Sukeltajaliiton jäsenseuran jäsenyys tai Liiton henkilöjäsenyys, tai hänet on rekisteröity Liittoon Liiton yhteisöjäsenen kautta.
  • CMAS One Star Diver ‐kortti, tai vastaava toisen kansainvälisesti hyväksytyn sukelluskoulutusjärjestön myöntämä, ISO 24801‐2 (Autonomous Diver ) ‐standardin vaatimukset täyttävä kortti.
  • Lääketieteellinen sukelluskelpoisuus, joka on todettu joko terveysselvityslomakkeella tai sukeltajan lääkärintodistuksella.
  • Huoltajan kirjallinen lupa, mikäli oppilas on alaikäinen.

Kurssin hinta: 250€

sis. Sukeltajaliitton oppilaspaketti/kortituksen, SM varusteiden vuokran (liivi/hihnasto, pullot, regut). 

  Kurssin ohjelma
Ilmoittaudu kurssille
 

Tervetuloa ohjaajaksi-kurssi

Aika: 27.5.2026
Paikka: Lahti
Järjestäjä: Lahden Urheilusukeltajat ry
Kuvaus:

Tervetuloa ohjaajaksi kurssi pidetään 27.5 klo 18 Svinhufvudinkatu 8. 15110 Lahti. 

Kurssi sisältää teoria osuuden/keskustelun sukelluksesta ja ohjaamisesta klo 18-20 ja käytännön osuuden 20:30-21:30.

Kurssi sisältää itsenäisenä etäopiskeluna oppimisareenasta Tervetuloa Ohjaajaksi ja Vastuullinen valmentajakurssit. Kurssit eivät ole sukeltajaliiton Dyykissä vaan Olympiakomitean oppimisalustalla. Pääset sinne tästä. Tuki kursseille kirjautumiseen löytyy tästä

Kurssi ns. matalan kynnyksen aloitus, jos mietit ohjaamista, haluat toimia apuohjaajana. Se antaa sinulle perustietoa ohjaamisesta, perusvälineistä, vinkkejä ohjaamiseen ja snorkkelisukeltamiseen.

Kurssi sopii ohjaamisesta kiinnostuneille, lasten ja nuorten vanhemmille, norpille noin 13v ylöspäin ja muille asiasta kiinnostuneille.

Kurssi järjestetään yhteistyössä; Sukeltajaliitto, Lahden urheilusukeltajat ry

  Kurssin ohjelma
Ilmoittaudu kurssille
 

Lisää tapahtumia »