Sve | En | Ru

Tapahtumakalenteri

CMAS Dry Suit Diver -kurssi

Aika: 17.3.-30.6.2026
Paikka: Salo
Järjestäjä: Sukellusseura Simppu ry
Kuvaus:

CMAS Dry Suit Diver -kurssi perehdyttää sukeltajan kuivapuvulla sukeltamiseen ja antaa perusteet oman puvun hankkimiselle. CMAS Dry Suit Diver -kortitetulla sukeltajalla on tiedot ja taidot, jotka mahdollistavat sukeltajan koulutus- ja kokemustasoa vastaavien sukellusten tekemisen kuivapuvulla.
Kurssin hinta 210 euroa.

Kurssille tulon vaatimukset:
- Oppilaalla tulee olla käytettävissä oma kuivapuku kurssisukelluksilla.
- Ikä vähintään 15 vuotta.
- Lääketieteellinen sukelluskelpoisuus, joka on todettu joko terveysselvityslomakkeella tai lääkärintodistuksella.
- Huoltajan kirjallinen lupa, mikäli oppilas on alaikäinen

  Kurssin ohjelma
Ilmoittaudu kurssille
 

CMAS One Star Diver -kurssi

Aika: 17.3.-1.7.2026
Paikka: Lohja
Järjestäjä: Lohjan Urheilusukeltajat ry
Kuvaus:

   

LAITESUKELLUKSEN PERUSKURSSI

KEVÄT 2025

 

 

Laitesukelluksen peruskurssi antaa sen hyväksytysti suorittaneelle henkilölle valmiuden suoranoususukellusten tekemiseen enintään 15-20 metrin syvyyteen.

 

Pääsyvaatimukset:

Kurssille osallistujan on oltava 15v täyttänyt ja terveysselvityslomakkeen täyttänyt ja allekirjoittanut. Hänen on osattava uida vähintään 200m (ilman aikarajaa).

 

Kortitus:

Kurssi on Sukeltajaliiton koulutusohjeen mukainen ja täyttää kansainvälisesti  CMAS P1 koulutusstandardin vaatimukset. Hyväksytysti läpäisseet saavat CMAS kortituksen.

 

Hinta:

Kurssin hinta on 480 €, joka sisältää Sukeltajaliiton oppilaspaketin, kortitusmaksun, uimahallimaksut kurssin aikana, sukelluslaitteet kurssin ajan, Lohjan urheilusukeltajien sekä Sukeltajaliiton jäsenmaksut ja Sukeltaja – lehden.  Hintaan eivät kuulu perusvälineet, sukeltajan kello ja puukko eikä märkä-/kuivapuku ja painovyö, jotka kurssilaisten on hankittava kurssin aikana.

  Kurssin ohjelma
Ilmoittaudu kurssille
 

Norppaohjaajakurssi

Aika: 20.3.-22.3.2026
Paikka: Heinola
Järjestäjä: Sukeltajaliitto ry
Kuvaus:

KURSSI PERUTTU. seuraava kurssi syksyllä

Norppaohjaajakurssi antaa tietoa lasten urheilun lähtökohdista, ohjaajan roolista, harjoituskertojen suunnittelusta ja toteutuksesta sekä taidon opettamisesta ja oppimisesta. Kurssiin kuuluvat myös sukellustaidot sekä uintitekniikat sekä pelit ja leikit vedessä. Kurssi antaa valmiudet toimia seurassasi norppatoiminnan ja snorkkelisukeltajan taitoradan ohjaajana.


Pääsyvaatimukset: vähintään CMAS ** Snorkel diver S2–kortti tai muun kansainvälisesti hyväksytyn koulutusjärjestön snorkkelisukelluskortti tai perustason laitesukelluskortti tai vaihtoehtoisesti Snorkkelisukelluskurssin teoriakokeen läpäiseminen ja Snorkkellisukeltajantaitoradan suorittaminen hyväksytysti.

Kurssille voidaan hyväksyä myös henkilö, joka on suorittanut vähintään uimaopettajan peruskurssin, mikäli hänellä on edellistä kohtaa vastaavat tiedot ja taidot.

Kurssilaisen tulee olla Sukeltajaliiton jäsen.

Kurssille mahtuu ilmoittautumisjärjestyksessä enintään 16 osallistujaa.

Ennakkotapapaaminen 
Ennen kurssia pidetään kurssin yhteinen kick-off tapaaminen teams-yhteydellä 26.2.2026. Linkki yhteiseen aloitustilaisuuteen läheteään ilmoittautuneille sähköpostilla ilmoittautumisajan päätyttyä. Aloitustilaisuudessa kerrotaan myös etätehtävistä ja oppimisympäristöstä, jossa tehdään myös ennakkotehtävät.

Kurssin hinta  350e sis opetuksen, oppimateriaalin, täyshoidon urheiluopistolla jaetuissa huoneissa. 

Ilmoittautumiset viimeistään 20.2.2026.

Tiedustelut: heli.halava(at)sukeltaja.fi

  Kurssin ohjelma
 

Lisää tapahtumia »