Uutiset
Julkaistu 3.7.2025
Suomelle hopeaa ja uusi Pohjoismaiden ennätys vapaasukelluksen MM-kisoissa
Helsinkiläistynyt ihodelainen Iiris Ala-Olla, 28, saavutti tiistaina Japanin Wakayamassa AIDAn vapaasukelluksen allaslajien MM-kilpailuissa toisen sijan staattisessa sukelluksessa. Hopeamitali tuli 8 minuutin 3 sekunnin hengenpidätyksellä. Ala-Ollan tulos on uusi Suomen sekä Pohjoismaiden ennätys. Viime vuonnakin Ala-Olla sijoittui samoissa kisoissa toiselle sijalle, tuolloin ajalla 7 minuuttia ja 36 sekuntia.
– Staattinen sukellus on päälajini, ja harjoittelen sitä altaassa kerran viikossa. Teen joka treenikerralla kolme pitkää hengenpidätystä. Tämän lisäksi pelaan uppopalloa, uin ja pyöräilen paljon. Olen treenannut samalla tavalla pitkän aikaa, ja olen utelias näkemään, miten pitkälle voin tällä tavalla päästä, toistaiseksi tulokset ovat olleet nousujohteisia näillä treenimenetelmillä, Ala-Olla kertoo.
Kilpailuareenalla koettiin muitakin jännittäviä hetkiä, ja kilpailun taso oli korkea.
– Oman onnistumisen lisäksi iloitsen siitä, että ruotsin David Spreitz Eilings rikkoi miesten pohjoismaiden ennätyksen ja ansaitsi kultamitalin 10 minuutin ja 27 sekunnin hengenpidätyksellä. Tiistaina saatiin siis todistaa kahta uutta pohjoismaiden ennätystä. Davidin sukellusta oli koutsaamassa Suomen Marika Konola-Tuominen, voidaankin siis puhua pohjoismaisesta yhteistyöstä. Tämä on iso askel urheilulajillemme. Naisten kultamitali meni tänäkin vuonna Saksan Heike Schwerdtnerille ajalla 9 minuuttia ja 2 sekuntia.
Vapaasukelluksen suosio on kasvussa, ja laji kiinnostaa uusia harrastajia. Pääkaupunkiseudulla toimii kaksi vapaasukellusseuraa, ja eri puolella Suomea toimii useita seuroja ja vapaasukellusyrittäjiä. Ala-Ollan seura on Cetuksen vapaasukeltajat Espoossa.
Vapaasukelluksen allaslajien MM-kilpailut Japanin Wakayamassa päättyivät eilen. Kilpailuihin osallistui noin 230 urheilijaa 49 eri maasta. Suomesta kilpailuihin osallistui kolmen urheilijan joukkue. Mukana olivat Iiris Ala-Olla ja Mikko Niemeläinen, jotka edustavat Cetus Espoon sukelluskerhoa sekä Freediving Team Finland ry:tä sekä Marika Konola-Tuominen, joka edustaa Freediving Team Finland ry:tä ja on myös paimiolaisen Sunkenlogs Freediving Teamin jäsen.