Sve | En

Räpyläuinnin avoimet kansainväliset FINNISH OPEN-kilpailut

Aika: 13.2.-14.2.2016
Paikka: Tampere
Järjestäjä: Sukeltajaliitto Ry
Kuvaus:

Kilpailut ovat Sukeltajaliiton 60-vuotisjuhlakilpailut.

Kutsumme seuranne edustajat räpyläuinnin avoimiin kansainvälisiin Finnish Open kilpailuihin Tampereella. Kilpailut alkavat lauantaina 13.2. kello 16.00 oheisen aikataulun ja ohjelman mukaisesti ja päättyvät sunnuntaina 14.2. noin kello 13. Kilpailupaikka on Tampereen Uintikeskus Kalevan kaupunginosassa, osoite Joukahaisenkatu 7.

Mukana myös muutama Time Trail  tyyppinen uintilähtö, joiden osallistumisoikeutta on rajoitettu 

ILMOITTAUTUMINEN:

Ilmoittautumiset kirjallisesti oheisella lomakkeella viimeistään perjantaina 29. päivänä tammikuuta alla olevalla osoitteella, mieluimmin sähköpostilla:

Kalevi Turkka
Nirvanpellonkatu 2 A
33820 Tampere

puh.+385 400 959 002
e-mail: kalevi.turkka@sukeltaja.fi

Uintilähdöt Octoon 29.1.2016 mennessä


OSANOTTOMAKSUT:

Osanottomaksu on 10,00 €/henkilö/lähtö, D-ikäluokassa osanottomaksu on 8,00 €/henkilö/lähtö sekä viesteissä 20 €/ joukkue.

Osallistumismaksut maksettava ilmoittautumisaikana Sukeltajaliiton tilille FI83 8000 1300 5415 14.

 

JÄLKI-ILMOITTAUTUMINEN:

Jälki-ilmoittautuminen kirjallisesti viimeistään maanantaina 8.2.2016. Jälki-ilmoittautumis-maksu on kaksinkertainen, samoin lisälajin.  

 

PERUUTUKSET:

Mahdolliset peruutukset tulee tehdä Kalevi Turkalle mahdollisimman pian, kuitenkin viimeistään teknisessä kokouksessa. Ilmoittautumismaksuja ei palauteta.

 

IKÄLUOKAT:                                                 KILPAILULAJIT:

A = 1998 tai aikaisemmin syntyneet   50su, 50pru, 100pru, 50ru, 100ru, 400ru, 800ru, 1500ru,

B = 1999 - 2000 syntyneet                  50su, 50pru, 100pru, 50ru, 100ru, 400ru, 800ru, 1500ru,

C = 2001 - 2002 syntyneet                  50su, 50pru, 100pru, 50ru, 100ru, 400ru, 800ru,

D = 2003 tai myöhemmin syntyneet.  50pru, 100pru, 50ru, 100ru,

 

pru = pariräpyläuinti, ru = monoräpyläuinti, su = sukellus

pojat P-17 P-15 P-13   100vapaauinti, 100rintauinti, 100selkäuinti

tytöt T-17 T-15 T-13   100vapaauinti, 100rintauinti, 100selkäuinti

 

 

LÄHTÖJÄRJESTYS:

Lähdöt uidaan ilmoitettujen aikojen mukaisessa paremmuusjärjestyksessä ikäluokista välittämättä nopeimmat lähdöt viimeisinä.

 

PALKINNOT:

            Kolme parasta ikäluokittain/laji palkitaan.

 

SÄÄNNÖT:

Kilpailuissa noudatetaan CMAS:n 2015/01 voimaan astuneita sääntöjä.

(http://www.cmas.org/finswimming/documents-of-the-finswimming-commission Finswimming Rules Version 2015/01).

Vapaa-, rinta- ja selkäuinneissa noudatetaan FINA:n sääntöjä

 

PROTESTIMAKSU:

Protestimaksun suuruus on 60 €.

 

UIMAHALLI:

Tampereen Uintikeskus, altaan pituus 50 m, 8 rataa, veden lämpötila 27ºC, sähköinen ajanotto.

 

VARUSTEET:

Snorkkelin poikkileikkaus pyöreä, pituus saa olla enintään 48 cm ja sisähalkaisija enintään 23 mm.  pari- ja monoräpylät CMAS:n sääntöjen mukaiset, poikkeuksena kilpailuissa sallitaan D-ikäluokassa pariräpyläuinnissa tavalliset räpylät. 

LISENSSIT:

Kaikilla suomalaisilla kilpailijoilla tulee olla Sukeltajaliiton voimassaoleva kilpailulisenssi paitsi uintilajeissa, joissa Uimaliiton lisenssi.

 

MAJOITUS:

Tarvitsemansa majoituksen hoitaa kukin joukkue itse. Perinteisesti Hotelli Kaupista on varattu 25 kpl  2hh  kiintiömerkillä "finswimming".  Varaus on voimassa 13. 1. 2016 asti.

Hotel Kauppi, puh. 03 253 5353, fax  03 253 4611.

Email:kauppi@avainhotellit.fi, www.hotelli-kauppi.fi.

Myös Original Sokos Hotelli Villasta on varattu vastaavasti 25 kpl 2hh kiintiömerkillä "finswimming".  Varaus on voimassa 15. 1. 2016 asti. Puh: 020 123 4633. Email: villa.tampere@sokoshotels.fi, www.sokoshotels.fi

 

RUOKAILU:

Uimahallin kahviossa on mahdollisuus syödä lauantaina ennen kilpailuja ja sunnuntaina kilpailujen jälkeen lounas hintaan 8,00 euroa/ateria. Ruokailu tulee tilata etukäteen 1.2. mennessä numerosta 050 305 3000 tai sähköpostilla: santeri.tiitola@myllarit.fi .

 

TIEDUSTELUT:

Kalevi Turkka, puh. 03-265 2160, 0400-959 002, e-mail: kalevi.turkka@sukeltaja.fi

 

TERVETULOA  TAMPEREELLE  RÄPYLÄUINNIN  FINNISH OPEN-KISOIHIN!

Sukeltajaliitto ry / Räpyläuintivaliokunta
Tampereen Urheilusukeltajat ry
Uimaseura Kangasalan Kuohu ry

PS. Kilpailuihin on kutsuttu kilpailijoita mm. Pietarista, Virosta, Saksasta.

 

RÄPYLÄUINNIN KANSAINVÄLISET FINNISH OPEN-KILPAILUT

13.-14.2.2016 TAMPEREELLA

 

OHJELMA JA AIKATAULU

 

Lauantai 13.2.2013

 

klo  16.00   Kokoontuminen uimahallissa,

                   pukukoppien avainkorttien luovutus

                   joukkueille

 "     16.05   Räpylöiden ja snorkkelien katsastus,

                   alkuverryttely

 "     16.20   Tekninen kokous

 "     16.50   Verryttely päättyy

 "     16.55   Kilpailujen avaus

 "     17.00   Ensimmäinen lähtö

 

Lajit lähtöjärjestyksessä:

 

         1.        50  m    pariräp.uinti     miehet/pojat                       A-D

         2.        50  m    pariräp.uinti     naiset/tytöt                          A-D

         3.        50  m    pariräp.uinti     lisenssittömät                      B-D

         4.      800  m    räpyläuinti       miehet/pojat/naiset/tytöt     A-B

         5.      100  m    räpyläuinti       miehet/pojat                       A-D

         6.      100  m    räpyläuinti       naiset/tytöt                          A-D

 

       Palkintojen jako lähdöt 1-6

 

         7.        50  m    sukellus           miehet/pojat                       A-C

         8.        50  m    sukellus           naiset/tytöt                          A-C

         9.      100  m    vapaauinti        pojat Time Trail                  P-17 P-15 P-13

       10.      100  m    vapaauinti        tytöt  Time Trail                 T-17 T-15 T-13

 

       Palkintojen jako lähdöt 7-10

 

       11.     4 x 50    m    sekajoukkueräpyläuintiviesti                 A

Sekajoukkueviestissä tulee joukkueessa olla vähintään kaksi naista/tyttöä.

 

       Palkintojen jako lähdöt 11

 

 

 

 

Sunnuntai 14.2.2014

 

klo  8.00     Kokoontuminen uimahallilla,

                   pukukoppien avainrannekkeiden luovutus

                   joukkueille

 "     8.05     Alkuverryttely

 "     8.55     Verryttely päättyy

 "     9.00     Ensimmäinen lähtö.

 

Lajit lähtöjärjestyksessä:

 

       12.      100  m    pariräp.uinti     miehet/pojat                       A-D

       13.      100  m    pariräp.uinti     naiset/tytöt                          A-D

       14.    1500  m    räpyläuinti       miehet/naiset                      A-B

       15.      100  m    rintauinti          pojat Time Trail                  P-17 P-15 P-13

       16.      100  m    rintauinti          tytöt  Time Trail                 T-17 T-15 T-13

 

       Palkintojen jako lähdöt 12-16

 

       17.        50  m    räpyläuinti       miehet/pojat                       A-D

       18.        50  m    räpyläuinti       naiset/tytöt                          A-D

       19.      100  m    selkäuinti         pojat Time Trail                  P-17 P-15 P-13

       20.      100  m    selkäuinti         tytöt  Time Trail                 T-17 T-15 T-13

       21.              400 m  räpyläuinti  miehet/pojat                       A-C

       22.              400 m  räpyläuinti  naiset/tytöt                          A-C

 

            Palkintojen jako lähdöt 17-22

 

       23.     4 x 100  m    viesti           miehet                                A

       24.     4 x 100  m    viesti           naiset                                  A

 

Palkintojen jako lähdöt 23-24 sekä

ikäluokkansa parhaasta tuloksesta palkittavat.

 

Klo 13.00 Kilpailujenpäätös

 

Kutsut ja ilmoittautumislomakkeet löydät täältä: Materiaalit

 

  Ilmoittaudu tapahtumaan