Sve | En | Ru

Sukeltajaliiton syyskokous

Aika: 11.10.2025
Paikka: Rovaniemi
Järjestäjä: Sukeltajaliitto Ry
Kuvaus:

Tervetuloa Sukeltajaliitto ry:n sääntömääräiseen syyskokoukseen!

Kokous järjestetään hybridikokouksena. Kokoukseen sekä paikan päällä että etäyhteydellä (Teams) osallistuvilta vaaditaan ennakkoilmoittautuminen 5.10.2025 mennessä.

Aika: 11.10.2025 klo 13:00

Paikka: Scandic Rovaniemi City, Koskikatu 23, 96200 Rovaniemi

Ohjeita kokoukseen osallistumiseksi

- Sekä paikan päällä että etäyhteydellä (Teams) kokoukseen osallistuvien tulee ilmoittautua etukäteen liiton kalenterissa viimeistään 5.10.2025

- ilmoittautuessa kirjaa lisätietoihin, osallistutko etänä vai paikan päällä. Kirjaa lisätietoihin myös, osallistutko kokousta edeltävälle lounaalle ja ilmoita mahdollista ruokarajoitteista

- mikäli seurasta osallistuu useita henkilöitä kokoukseen ja lounaalle, kirjaa heidän nimensä valtakirjaan

- virallisen kokousedustajan tulee toimittaa valtakirja 5.10.2025 mennessä sähköpostilla: office@sukeltaja.fi

- valtakirja tulee lähettää siitä sähköpostiosoitteesta, joka on ko. etänä tai paikan päällä osallistuvan kokousedustajan käytössä ja jonne henkilökohtainen kutsu kokoukseen etäosallistumiseksi ja/tai tarvittaessa sähköinen äänestyslinkki lähetetään

- kyseinen sähköpostiosoite voi siis tarvittaessa toimia myös kokousedustajan käyttäessä äänioikeuttaan, mikäli kokouksessa tarvitaan suljettuja äänestyksiä. Sähköpostiyhteys on siis tarpeen olla käytössä kokouksen aikana

- kokoukseen määräajassa ilmoittautuneille lähetetään osallistumiskutsu (Teams-linkki) ainoastaan siinä tapauksessa, että myös valtakirja on toimitettu määräajassa.

Jotta kokous saadaan vietyä läpi sujuvasti

- päätösasioiden osalta, pyydämme jäseniä tutustumaan ennalta kokousmateriaaleihin huolellisesti

- pyydämme, jos mahdollista, valitsemaan etäyhteydellä osallistuvaksi kokousedustajaksi henkilön, jolle etäyhteyksien avulla toimiminen on jo ennalta tuttua

- etäosallistujille annetaan ennen kokouksen alkua ohjeet, miten toimitaan kokouksen aikana

- mikäli on tarpeen äänestää (esim. henkilövaali) sekä paikan päällä olevat että etänä osallistuvat käyttävät samaa äänestystyökalua, eli jokaisella tulee olla valmius äänestää sähköistä työkalua käyttämällä esim. älypuhelimen kautta.

Valtakirja

Kokousedustajalla tulee olla asianmukaisesti täytetty valtakirja, joka siis pyydetään toimittamaan etukäteen edellä olevien ohjeiden mukaisesti. Sama henkilö voi valtakirjalla edustaa vain yhtä jäsenyhdistystä. Liiton kokouksessa jäsenyhdistystä voi edustaa vain henkilö, joka on kyseisen yhdistyksen jäsen. Yhteisöjäsenen kokousedustajalla tulee olla yhteisöjäsenen nimenkirjoittajan allekirjoittama valtakirja.

Ajankohtaiset asiat

Ennen virallisia kokousasioita kuullaan ajankohtaisista asioita. Sukeltajaliiton ympäristöpalkinto jaetaan ennen virallisen kokouksen alkua.

Kokousasioista

Hallituksen esitys vuoden 2026 toimintasuunnitelmaksi julkaistaan liiton kotisivuilla noin viikkoa ennen kokousta ja se löytyy sukeltaja.fi> Materiaalipankki > Hallinnolliset dokumentit > Syyskokous > 2025 -kansiosta. Talousarvio vuodelle 2026 löytyy toimintasuunnitelman lopusta.

Kansiosta löytyvät myös hallitukseen ehdolla olevien esittelyt ja muut kokousmateriaalit.

Liiton ympäristöohjelmaan tehtyjen muutosten hyväksyminen on kokouksen esityslistalla.

Toivomme runsasta osanottoa liiton syyskokoukseen. Tervetuloa mukaan osallistumaan ja vaikuttamaan!

HALLITUS

Syyskokouspäivän aikataulu

Lounas klo 12:00–13.00 Kokoukseen valtakirjalla ilmoittautuneet

Syyskokous klo 13:00 ->

Rovaniemen Urheilusukeltajat ry 50 vuotta iltajuhla klo 18:00 ->

Rovaniemen Urheilusukeltajat ry 50-vuotisjuhla

Kokouspäivän iltana seura viettää 50-vuotisjuhliaan, ja kokousvieraat ovat tervetulleita juhlaan. Lisätiedot ja ilmoittautuminen iltajuhlaan viimeistään 26.9. seuran sivuilla.

Jos tarvitset majoitusta, Scandic Rovaniemi City -hotellista voi varata huoneita 30.9. asti hintaan 130 eur / 1hh tai 150 eur / 2hh. 

Varaa majoitus (alekoodi CGWM)              

  Ilmoittaudu tapahtumaan