Uutiset

Julkaistu 8.10.2026

Sukeltajaliiton hallitus tiedottaa

Sukeltajaliiton hallitus kokoontui 5.10. etäyhteydellä.

Sukeltajaliiton toimintatuki seurayhteistyöhön 2027

Sukeltajaliitto tukee Me Sukeltajat yhdessä -teeman mukaisesti seurojen välistä yhteistyötä sekä seurojen ja mahdollisten muiden sukellustoimintaa edistävien toimijoiden välistä yhteistoimintaa.

Toimintatuella halutaan aktivoida esimerkiksi alueellisten ohjaaja- ja kouluttajakoulutusten, yhteisten tapahtumien ja muiden sukellustoimintaa edistävien tilaisuuksien järjestämistä. Tuen tavoitteena on kannustaa seuroja tekemään yhteistyötä, kokoamaan sukeltajia yhteen ja vahvistamaan sukellustoimintaa alueellisesti.

Tukea voidaan myöntää toimintaan, joka toteutetaan vähintään kahden Sukeltajaliiton jäsenseuran yhteistyönä tai jossa Sukeltajaliiton jäsenseura tekee yhteistyötä muun toimijan kanssa.

Tuen hakuaika on marras-joulukuussa, ja päätökset tehdään tammikuun aikana.

Lisätiedot ja tarkemmat hakuohjeet löytyvät tästä uutisesta.

Tuplaturva 2026 ja musiikin yhteiset sopimukset 2026–2027

Sukeltajaliiton hallitus teki päätöksen jatkaa edelleen Olympiakomitean jäsenilleen neuvottelemissa yhteisissä sopimuksissa. Tuplaturva-vakuutus on seuran vapaaehtoisten tapaturmavakuutus ja seuran toiminnan vastuuvakuutus. Myös Teosto- ja Gramex-sopimukset jatkuvat. Liitto maksaa vuosimaksun, jotta seurat voivat vapaasti esittää tilaisuuksissaan musiikkia. Tuplaturva jatkuu vuoden kerrallaan ja Teosto- ja Gramex-sopimus tehtiin vuosille 2026−2027.

Kevätkokous sukellusmessujen yhteydessä Tampereella 24.4.2027

Olemme mukana Tampereella sukellusmessuilla 24.4.2027. Messujen yhteydessä järjestetään Sukeltajaliiton kevätkokous.

Vuoden viimeinen hallituksen kokous on 12.12. Tampereella.

 

Puheenjohtaja Harri Nieminen, harri.nieminen at sukeltaja.fi

Toiminnanjohtaja Minna Tammesvirta, minna at sukeltaja.fi

 


Kaikki uutiset »

Mitä on laitesukelluskokeilu?

Katso lisää videoita