Kirjaudu jäsensivustolle:

  

Salattu kirjautuminen  Unohditko tunnuksesi?

Jäsenyys

Miten jäseneksi?

Sukeltajaliittoon voi kuulua kahdella tavalla. Yleisempi tapa on liittyä jäseneksi johonkin Sukeltajaliiton jäsenseuraan. Seurahaulla voit hakea lähellä kotipaikkakuntaasi olevan sukellusseuran.

Liittoon voi kuulua myös suoraan henkilöjäsenenä, hakemuslomakkeen voi täyttää täällä. Yritys tai yhteisö voi hakea Liiton yhteisöjäsenyyttä vapaamuotoisella, Liiton hallitukselle osoitetulla hakemuksella. Lisäksi henkilö, yritys tai yhteisö voi olla Liiton tukijäsen.

Jäsenen edut

Sukeltajaliiton jäsenenä saat mm. seuraavia etuja:
  • Sukeltaja-lehti kotiin kannettuna viisi kertaa vuodessa
  • mahdollisuus ottaa Pohjolan edullinen sukeltajavakuutus
  • Liiton maksamana seurojen vapaaehtoisille Pohjolan Tuplaturva-vakuutus
  • Viking Line jäsenedut Sukeltajaliiton jäsenille
  • mahdollisuus osallistua Liiton tapahtumiin, koulutuksiin ja kilpailutoimintaan  

Jäsenmaksu

Liiton jäsenmaksu sisältyy seuran jäsenmaksuun. Liiton osuus vuodelle 2012 on:
  • aikuiset 24,50 euroa (1997 tai ennen syntyneet)
  • norpat 12,50 euroa (1998–2005 syntyneet)
  • kuutit 0 euroa (2006 tai sen jälkeen syntyneet)
  • rinnakkaisjäsen 0 euroa (jäsen, joka maksaa yhden seuran kautta Liiton maksun, voi olla rinnakkaisjäsenenä muissa seuroissa)

Henkilöjäsenen jäsenmaksu vuodelle 2012 on 70 euroa.

 

Liiton jäsenyhdistykseksi hakeminen

Liiton jäsenyhdistykseksi voivat hakea rekisteröidyt yhdistykset hallitukselle osoitetulla hakemuksella. Hakemukseen liitetään pöytäkirjanote kokouksesta, jossa yhdistys on päättänyt hakea jäsenyyttä, yhdistyksen säännöt ja yhdistysrekisteritodistus. Sukeltajaliiton jäsenyhdistykseksi hyväksytyn sukellusseuran kaikki jäsenet kuuluvat seuran kautta Sukeltajaliittoon ja seura on velvollinen ilmoittamaan ajantasalla olevat jäsentietonsa Liitolle. Seuran jäsenmaksu perustuu sen jäsenmäärään yllä olevan ikäryhmittäin porrastetun jäsenmaksun mukaisesti. Mikäli kyseessä on monilajiseura, seuran jäsenmäärä määräytyy Liittoon ilmoitettujen seuran sukellustoimintaan osallistuvien monilajiseuralle jäsenmaksun maksaneiden jäsenten mukaan ja jäsenmaksu maksetaan sukellustoimintaan osallistuvista jäsenistä Liiton ikäryhmittäin porrastetun maksun mukaisesti. Liiton jäsenet sitoutuvat noudattaan Liiton toimintasääntöä.

jäsenmaksu 2012

jäsenmaksut 2012